UPEGEM GHD İZMİR TEMSİLCİLİĞİ

Her yıl dünyada 80’i aşkın ülkede yaklaşık 2000 gönüllü çalışma kampı düzenleniyor. Bu kamplar ortalama 2-3 hafta süren, farklı kültürlerden kişileri bir araya getiren, katılımcıların günde 5-6 saat gönüllü çalışmalar yaptıkları kamplar. Kamplara her yaştan katılımcılar, temel bir İngilizce seviyesiyle katılabilirler.Gönüllü kamplar size; başka bir ülkeyi yakından tanıma fırsatı, kendinizi geliştirirken çevrenizi güzelleştirmenizi sağlayacak çalışma ortamı, diğer ülkelerden aynı amaçla kampa gelen gönüllülerle birlikte anılar biriktirmenizi sağlar.Kamplara erken kayıt yaptırarak istediğiniz kamplara katılma olasılığınızı arttırabilir, kayıt ücretini 2 taksitte ödeyebilirsiniz!.

Duyuru Ve Online Bilgilendirme Toplantıları

Etkinliklerinizden Bahsedin

 • image description
  Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları
  İNSTAGRAM @GONULLUHİZMETLERDERNEGİ

  Sizleri 28 Eylül 2022 Çarşamba günü saat 20.00'de instagramda yapacağımız canlı yayınımıza bekliyoruz. Yayında uluslararası gönüllü çalışma kampları, kayıtlar, ülkeler, kamp seçimleri gibi tüm detayları konuşacağız ve sorularınızı yanıtlayacagiz. Lütfen şimdiden ajandanıza not alın
   


                                                           
   

YURTDIŞI ÇALIŞMA KAMPLARI

Gittim, Gördüm, Gezdim Öğrendim . .

 • image description

  Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları

  • 8 ay önce

  ULUSLARARASI GÖNÜLLÜ ÇALIŞMA KAMPLARI

  Yayınlanma Tarihi: 26.09.2022
  Değişik ülke ve kültürlerden gelen gönüllülerin kamu yararına projelerde, günde ortalama 5-6 saat gönüllü çalışarak, bunun karşılığında konaklama ve yemek için herhangi bir ücret ödemeden kaldıkları kamplardır. Kamp ortalama 2 ya da 3 hafta sürer.
  Her yıl dünya genelinde 100’ü aşkın ülkede yaklaşık 3000 gönüllü çalışma kampı düzenlenmektedir. Kamplar genellikle 1 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında yapılmaktaysa da, kış aylarında da az sayıda da olsa kamp yapılmaktadır.
  Tüm kamp grupları uluslararasıdır. Her grupta, aynı ülkeden 1-2 kişi bulunur. Her grubun sorumlu olarak kampçılık deneyimi olan bir kamp lideri vardır. Kamplarda ortak dil İngilizce olmakla birlikte, yalnızca gidilen ülkenin dilinin konuşulduğu özel kamplar da vardır. Katılımcı sayısı 15-20 kişidir.


  ÇALIŞMA SÜRESİ: Kamplarda 5 ya da 6 gün, günde 5-6 saat çalışılır, genellikle haftada 1, bazen 2 gün boştur. Boş zamanlar, ev sahibi kuruluşun düzenleyeceği çevre gezileri, sanatsal ve kültürel etkinliklerle doldurulacağı gibi kampçı kendi isteğine göre de değerlendirebilir. Ayrıca kamptan sonra da kendi giderlerini karşılayarak gezebilir.

  KONAKLAMA: Kamp koşullarına göre öğrenci yurtları, kampçılara ayrılmış bir ev, çadır, konukevi, okul yurtları, spor merkezleri, hostel, çiftlik olabilir. (Konaklama için genellikle uyku tulumu gerekmektedir.)
  YEMEK: Yemekler ya hazır olarak sunulur ya da kampçılar tarafından nöbetleşe yapılır. Böylece hergün farklı bir ülkenin yemeğini tatma şansı yakalanır.
  ULAŞIM: Kampa herkes kendi ülkesinden ve kendi başına gider. Bir kampa yerleştirilen kampçıya kamp yerine nasıl gideceği hakkında ayrıntılı bilgi yollanır. Yollanan bilgilerde verilen buluşma noktasında kamp lideri kampçıları karşılar.
  GÜVENLİK: Gönüllü Hizmetler Derneği‘nin işbirliği yaptığı kuruluşlar kendi ülkelerinde yalnızca gençlik değişim programları ve Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları ile uğraşan yetkin ve saygın kuruluşlardır. Her kampta ev sahibi kuruluşun görevlendirdiği deneyimli bir kamp lideri bulunur. 18’den küçük kampçılar ailelerinin ve kamp liderinin izni olmadan kamp yerinden tek başlarına ayrılamazlar.
  ÇALIŞMALARIN KAPSAMI: Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları’nda yapılan işler genellikle ustalık gerektirmeyen, herkesin yapabileceği türden, beden gücüyle yapılan işlerdir.
  Kamplar iş türlerine göre 3 gruptur :

  • Bedensel Çalışma Kampları
   Çevre düzenleme ve koruma, ağaç dikimi ve orman içi çalışmalar, arkeoloji, restorasyon, bakım, onarım, çiftliklerde çalışma, festival düzenleme, sahil temizliği, vb.
  • Kültür, Sanat ve Özel İlgi Kampları
   Fotoğraf, sinema, tiyatro, müzik, el sanatları, dans, grafik, WEB tasarımı, maket uçak yapımı, vb.
  • Sosyal İçerikli Çalışma Kampları
   Yaşlılara bakım, engellilere yardım, çocuk kamplarında gözetmenlik, evsizler, mülteciler ya da sokak çocuklarıyla çalışmalar, vb.
  YURTDIŞI KAMP GİDERLERİ: Gönüllü Hizmetler Derneği’ne ödenecek bedel dışındakiler kendi harcamanız olacaktır. Kamplarda gönüllü çalışmanızın karşılığı olarak konaklama ve yemeğiniz ücretsiz olarak kamp süresince karşılanacaktır.
  Tüm giderleri kolayca görebilmeniz için, aşağıdaki listeyi oluşturduk :
  KAMP GİDERLERİ :
   • Kamp Kayıt ücreti : İlk defa kamp yapacaklar için 250 Euro karşılığı Türk Lirasıdır.  Daha önce Gençtur ve Gönüllü Hizmetler Derneği‘nin yurt içi ya da yurt dışında gönüllü çalışma kamplarından birine katılmış olan “eski gönüllülerimiz” içinse 225 EURO karşılığı Türk Lirasıdır TL’dir. 
  • Bu ücret tüm ülkeler için aynıdır ve katılacağınız kampın fiziksel koşullarına göre azalıp artmaz. Yalnızca Gönüllü Hizmetler Derneği’nin sizi bir kampa yerleştirmek ve vize başvurusunda kullanacağınız, adınıza yazılı bir davetiye getirtmek için aldığı hizmet bedelidir.
  • Pasaport:
   (1 Yıllık)  332.10 TL Harç bedeli + 180.00 TL defter bedeli.
   (2 yıllık)  542.20 TL Harç bedeli + 180.00 TL defter bedeli. 25 yaşına kadar öğrenciler harç bedeli ödemeden yalnızca defter bedeli ödeyerek pasaport alabilirler. Kamplar için alınacak pasaportun geçerlilik süresi kamptan dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha uzun olmalıdır. Pasaport harç ve defter bedel fiyatları hakkında güncel bilgileri https://www.nvi.gov.tr/pasaport adresinden edinebilirsiniz.
  • Vize: 0 – 120 EURO (Ülkesine ve süresine göre)
  • Yol gideri: 100 – 500 EURO (kullanılan taşıt türüne, bilet alınan tarihe ve gidilen ülkenin uzaklığına göre değişir.)  Yeşil pasaport olması durumunda Schengen üye ülkelerinde vizeye ihtiyacınız olmadığından, kampınız belli olur olmaz uçak biletinizi daha ucuz alabilirsiniz.
  • Zorunlu Seyahat Sigortası: 15 – 30 EURO (Süresine ve kapsamına göre değişebilir)
  • Yurt dışı çıkış harcı: 50 TL.
  • Yanınıza alacağınız cep harçlığı size bağlıdır.
  Not: 18 yaş altı kamplarındaki özel koşullar nedeniyle kamp yerine varışta yurt dışındaki kampçı kuruluşa ödenecek bir ek ücret (extra fee) vardır. Bu ücret kampın düzenlendiği ülkenin ve kampın koşullarına göre 50 – 600 Euro arasında değişmektedir. Gidilecek kampta ne kadar ücret olduğunu kamp seçme aşamasında görebilirsiniz.
    

 • image description

  Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları Kayı...

  NASIL KAYIT YAPTIRIRIM
  Kayıtlarımız her yıl 1 Ekim’de açılıp, kamplarda yer kaldığı sürece YIL BOYU DEVAM ETMEKTEDİR.
  İzmir UPEGEM GHD Temsilciliği üzerinden  kayıt olmak için GHD WEB sitesindeki Online Başvuru Formu’nu doldurup, kayıt ücretini de 
  Kevser Çimenli UPEGEM
  Garanti Bankası Kıbrıs Şehitleri Şubesi 713 / 6634212
  IBAN TR04 0006 2000 7130 0006 6342 12

  Banka hesabına yatırmalısınız.
  Kayıt işleminin yapılabilmesi için başvuru formu doldurulduktan sonra ödemenin en geç 7 gün içinde yukarıdaki UPEGEM banka hesabına iletilmiş olması gereklidir. Bu süre içinde ödeme yapılmazsa başvuru geçersiz sayılır.
   Ödemelerde Euro kabul edilmez.
  18 yaş altı başvurularında buradan ulaşabileceğiniz VELİ ONAY BELGESİ’nin PDF kopyasının da veli tarafından tüm sayfaları imzalanmış olarak kayıt ücretinin ödendiği gün workcamps.out@gonulluhizmetlerdernegi.org adresine e-posta ile iletilmesi gerekmektedir. Veli Onay Belgesi ve kayıt ücreti ödemesinden her ikisi de elimize ulaşmadan başvuru işleme alınmaz.
  KAYIT ÜCRETLERİ
  Aşağıdaki çizelgelerde görülen kur korumalı kayıt ücretleri, her ayın başında belirlenip sabitlenecek olan Euro’nun TL değeri üzerinden peşin ya da 2 taksitte ödenebilir. Peşin ödeme sizi kur artışlarından koruyabilir. Peşin ya da taksitli ödemelerde birinci taksit “ön kayıt”, ikinci taksit “kesin kayıt” olarak adlandırılır. Taksitli ödeme durumunda kesin kayıt bedeli olan 2. taksitin en geç Şubat ayı sonuna kadar ödenmiş olması gerekmektedir.
  1 Mart’tan sonra kayıt olmanız durumunda taksit seçeneği yoktur ve toplam ücreti bir kerede ödemeniz gerekir.
  TL karşılıkları her ayın ilk günü T.C. Merkez Bankası Euro kuru kullanılarak hesaplanmakta, küsuratlar en yakın tam sayıya yuvarlanmakta ve tüm ay boyunca geçerli kalmaktadır.
  Aynı yıl içinde birden fazla kampa kayıt olmak isteyenlere indirim yapılmaktadır.
  2023 kamp dönemi kayıt ücretlerinin TL karşılıkları 1 Ekim 2022’de güncellenecektir. Bu tarihten önce ödeme yapmayınız.
  2022 yılı içerisinde gerçekleşecek bir kampa katılmak isterseniz kampçılık bölümümüze ulaşabilirsiniz.
   

  YENİ KAMPÇI Ön Kayıt
  Euro / TL
  Kesin Kayıt
  Euro / TL
  Toplam
  Euro / TL
  İlk Kamp 100 € / 150 € / 250 € /
  2. Kamp 100 € / 125 € / 225 € /
  3. Kamp 100 € / 100 € / 200 € /
  ESKİ KAMPÇI Ön Kayıt
  Euro / TL
  Kesin Kayıt
  Euro / TL
  Toplam
  Euro / TL
  İlk Kamp 100 € / 125 € / 225 € /
  2. Kamp 100 € / 100 € / 200 € /
  3. Kamp 100 € / 100 € / 200 € /
  AİLE İNDİRİMİ Ön Kayıt
  Euro / TL
  Kesin Kayıt
  Euro / TL
  Toplam
  Euro / TL
  İlk Kamp 100 € / 150 € / 250 € /
  2. Kamp 100 € / 100 € / 200 € /
  3. Kamp 100 € / 100 € / 200 € /
  Her bir çocuk 100 € / 25 € / 125 € /
  Erken Kayıt Olmanın Yararları
  • Mart ayında projeler açıklandıktan sonra yerleşimler kayıt sırasına göre yapılacağından, erken kayıt olmak,  istediğiniz kampa yerleşme olasılığınızı arttıracaktır.
  • Erken kayıt yaptırdığınızda, kayıt ücretini mart ayına kadar 2 taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Gönüllü Hizmetler Derneği HakkıNDA

                        


Gönüllü Hizmetler Derneği, hedefi toplumu oluşturan tüm bireylerin katılımcı yurttaşlar olmasına olanaklar sağlamak amacıyla; bireylerin kişisel, sosyal ve kültürel gelişimlerine destek olacak her türlü etkinliğe en uygun koşullarda katılmalarını ve var olan olanaklara en kolay şekilde ulaşmalarını sağlamak olan bir sivil toplum kuruluşudur.

Gönüllü Hizmetler Derneği, 1959 yılında Türkiye Gönüllü Çalışma Kamplarını Teşvik Derneği adıyla kurulan ve 70’li yıllara gelindiğinde Gönüllü Hizmetler Derneği (GHD) olarak çalışmalarını sürdüren oluşumun devamıdır.

1.Dünya Savaşı’nın yıkmış olduğu Avrupa’da ortaya atılan ve 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bütün dünyada yaygınlaşan “Gönüllü Hizmet” ve “Gö­nüllü Çalışma Kampları” fikri, ülkemizde 1959 yılında kurulan “Türkiye Gönüllü Çalışma Kamplarını Teşvik Derneği (TGÇKTD)”  ile uygulanma olanağı buldu.

Derneğin çalışmalarının Gönüllü Çalış­ma Kampları çerçevesini aşarak daha geniş bir alanı kapsaması sonucunda 1968 yılında yapılan 11. genel kurulda tüzük deği­şikliği ile adı “Türkiye Gönüllü Hizmetler Derneği” olarak değiştirildi. Ancak 1972 yılında çıkan yeni dernekler kanunu ile adı yeniden “Gönüllü Hizmetler Derneği “oldu.

Çalışan ve okuyan gençlerin “Gönüllü Hiz­met” yoluyla yurt kalkınmasında katılımcı bir rol oynamasını amaçlayan GHD, düzenlediği “Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları” ile hem bu amacına ulaşmaya çalışmakta, hem de uluslararası gençliğin küresel barış anlayışıyla yakınlaşması, birbirinin kültürünü ve yaşam tarzını tanıması, birbiri hakkındaki önyargılarını değiştirmesi için ortam hazırlamaktaydı.

O dönemdeki yasalar, dernek bünyesinde iktisadi işletme yapısı barındırmadığı için, GHD çalışmalarına maddi destek sağlamak ve turizm sektöründe yapılmaya başlanan ticari çalışmaları yasal bir çatı altında sürdürmek amacıyla GHD gönüllülerinden oluşan bir grubun girişimiyle 1979 yılında GENÇTUR Turizm ve Seyahat Acentası kuruldu ve üyelik için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB’a başvuruldu. Uygulama gereği önce C grubu seyahat acentası olarak üyeliğe alınan GENÇTUR, 1981’de de her türlü turizm faaliyetini yapmaya tam yetkili olarak 1077 tescil numarası ile TÜRSAB’ın A grubu üyesi oldu.

12 Eylül 1980 yılında tüm STK’lar gibi GHD’nin de kapatılması nedeniyle  2002 yılına kadar tüm çalışmalarını GENÇTUR Turizm ve Seyahat Acentası Ltd.Şti  adı altında sürdüren GENÇTUR, 2002 yılında GENÇTUR – Gençlik Turizmi Derneği’nin kurulmasıyla  yeniden ikili bir yapıya kavuşmuş oldu.

11-12 Aralık 2016 tarihinde Selimpaşa Family Otel’de  yapılan Gençtur’un Yıllık Değerlendirme toplantısında    2017 itibari ile Kampçılık ve diğer gönüllü proje çalışmalarımızın GHD Vakfı’na ya da derneğe devredilmesi sürecininin başlatılması  kararı alındı.

03.08.2017 tarihli YK (Yönetim Kurulu) toplantısı ile,   kampçılık ve diğer gönüllü proje çalışmalarımızın tümünün Gençtur – Gençlik Turizmi Derneği bünyesi altında yürütülmesine ve  dernek adına  yapılacak tüm akçeli işlerin  yürütülmesi için  Gençtur- Gençlik Turizmi Derneği İktisadi İşletmesi’nin  kurulmasına  karar verildi ve 13.09.2017 tarihinde iktisadi işletmenin kuruluşu tamamlandı ve dernekle bağlantılı tüm gelir getirici aktiviteler  iktisadi işletme üzerinden  yürütülmeye başlandı.

19.1.2019 tarihindeki olağanüstü genel kurulda aldığımız karar gereğince GENÇTUR- GENÇLİK TURİZMİ DERNEĞİ olan adımız, ”tıpkı  Türkiye’de ilk uluslararası gönüllü çalışma kampının yapıldığı 1959’daki gibi”  GÖNÜLLÜ HİZMETLER DERNEĞİ olarak değişti.

Kurumsallaşmış değerlerimiz ve ilkelerimizle, aynı kadromuz, eski ve yeni programlarımızla yalnızca gençleri değil, toplumun tüm kesimlerini gönüllülüğe yönlendirerek gönüllülük kavramını yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Gücümüzü 60 yıllık birikimimizden alıyoruz.

Gönüllü Hizmetler Derneği ’nin bünyesinde yer alan çalışmaları şöyle sıralayabiliriz.

Yurt İçi Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları :
Yerel yönetimler ve STK’ların işbirliği ile düzenlenen sosyal içerikli, toplumsal yarar amaçlı kamu yararına 1-2-3 haftalık gönüllü çalışma programları.
Yurt Dışı Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları :
Üyesi olduğumuz uluslararası ağlarda yer alan 85 ülkede, kamu yararına, 1-2-3 haftalık devreler halinde düzenlenen sosyal içerikli projeler.
Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH-EVS) :
Erasmus+ Programı kapsamında, AB ülkelerindeki sivil toplum kuruluşlarında 2-12 ay süreyle gönüllü çalışma olanağı sağlayan ve tüm giderleri AB fonlarından karşılanan gönüllü çalışma programı.
Düşlerim Gerçekleşiyor:
Yurtiçinde 10-14 yaş grubu sosyal dezavantajlı çocuklara yönelik olarak düzenlenen kişisel gelişim yaz kampları

Ulusal ve Uluslararası Üyelik ve Temsilcilikleri

UNESCO/ CCIVS  – Uluslararası Gönüllü Hizmet Kuruluşları Birliği
ALLIANCE           – Avrupa Gönüllü Hizmet Kuruluşları Birliği
ISTC                     – Uluslararası Öğrenci Seyahat Federasyonu
SCI                       –  Uluslararası Sivil Servis

Gönüllü Hizmetler Derneği üyesi yada temsilcisi olduğu bu kuruluşlar aracılığı ile 100 ülkede 163 kuruluş ile işbirliği yaparak gençlerin dünyaya bakış açılarının genişlemesine yönelik her türlü fırsatı sunmaktadır. 

GENÇTUR 1989 -1998 yılları arasında 3 dönem ALLIANCE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

Rakamlar ile GENÇTUR ve Gönüllü Hizmetler Derneği

1979 – 2018 arası 40 yılda Gençtur olarak :

 • 1.515.000 kişiye erişilmiş,
 • 317.894 kişiye hizmet verilmiş,
 • 24.193 genci yurtdışına göndermiş,
 • Yurtiçindeki projelerine 14.600’ü aşkın yerli ve yabancı genç katılmış,
 • 178.281 gence Uluslararası Öğrenci ve Gençlik Kartı düzenlenmiştir.


1959 – 2018 arası 60 yılda GHD ve Gençtur olarak :

 • 1500 üzerinde Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampı, Çocuk ve Yenigenç Kampı ve Düşlerim Gerçekleşiyor projesi gerçekleştirilmiş ve
 • 16.000’in üzerinde Türk ve yabancı gönüllü, 10-17 arası çocuk ve yenigençin bu projelere katılımı sağlanmıştır.

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileriniz ve Notunuz Alınmıştır. Teşekkür ederiz.
Submit

İletişim & Adres

HARİTADA AÇ

İletişim & Adres

Yeni Girne, Örnekköy, Karşıyaka/İzmir, Türkiye
35575

0232 6835863
05412463654