HTML Sub Menu by Css3Menu.com

     

GÖNÜLLÜ ÇALIŞMA KAMPLARI

Kamplarımızı, konusunda Ülkemizin en büyük kuruluşu olan 35 yıllık deneyime sahip, Gençtur’un İzmir temsilcisi olarak yapıyoruz.

Çalışma Kampı

ÇALIŞMA KAMPI NEDİR?

Değişik ülke ve kültürlerden katılan gönüllülerin kamu yararına olan projelerde, günde ortalama 5-6 saat gönüllü çalışarak, bunun karşılığında konaklama ve yemek için herhangi bir ücret ödemeden kaldıkları kamplardır. Kamp ortalama 2 ya da 3 hafta sürer.

Her yıl dünya genelinde 80’i aşkın ülkede yaklaşık 4000 gönüllü çalışma kampı düzenlenmektedir. Kamplar genellikle 1 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında yapılmaktaysa da, kış aylarında da az sayıda olsa da kamp vardır.

Tüm kamp grupları uluslararasıdır. Her grupta genellikle, aynı ülkeden 1-2 kişi bulunur. Her kampın, kampçılık deneyimi olan bir ” kamp lideri” vardır. Kamplarda ortak dil İngilizce olmakla birlikte, yalnızca gidilen ülkenin dilinin konuşulduğu özel kamplar da vardır. Katılımcı sayısı 15-20 kişidir.

ÇALIŞMA SÜRESİ

Kamplarda 5 ya da 6 gün, günde 5-6 saat çalışılır. Genellikle haftada 1, bazen 2 gün boştur. Boş zamanlar ev sahibi kuruluşun düzenleyeceği çevre gezileri, sanatsal ve kültürel etkinliklerle doldurulacağı gibi, kampçı kendi isteğine göre de değerlendirebilir. Ayrıca kamptan sonra da kendi giderlerini karşılayarak gezebilir.

KONAKLAMA

Kamp koşullarına göre öğrenci yurtları, kampçılara ayrılmış bir ev, çadır, konukevi, okul yurtları, spor merkezleri, hostel, çiftlik olabilir. (Konaklama için genellikle uyku tulumu gerekmektedir.)

YEMEK

Yemekler ya hazır olarak sunulur ya da kampçılar tarafından nöbetleşe yapılır. Böylece hergün farklı bir ülkenin yemeğini tatma şansı yakalanır.

ULAŞIM

Kampa herkes kendi ülkesinden ve kendi başına gider. Bir kampa yerleştirilen kampçıya kamp yerine nasıl gideceği hakkında ayrıntılı bilgi yollanır. Yollanan bilgilerde verilen buluşma noktasında kamp lideri kampçıları karşılar.

GÜVENLİK

GENÇTUR’ UN işbirliği yaptığı kuruluşlar kendi ülkelerinde yalnızca gençlik değişim programları ve Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları ile uğraşan yetkin ve saygın kuruluşlardır. Her kampta ev sahibi kuruluşun görevlendirdiği deneyimli bir kamp lideri bulunur. 18’den küçük kampçılar ailelerinin ve kamp liderinin izni olmadan kamp yerinden tek başlarına ayrılamazlar.

ÇALIŞMALARIN KAPSAMI

Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları’nda yapılan işler genellikle ustalık gerektirmeyen, herkesin yapabileceği türden, beden gücüyle yapılan hafif işlerdir.

Kamplar iş türlerine göre 3 gruptur :

Bedensel Çalışma Kampları :

Çevre düzenleme ve koruma, ağaç dikimi ve orman içi çalışmalar, arkeoloji, restorasyon, bakım, onarım, çiftliklerde çalışma, festival düzenleme, sahil temizliği, vb.

Kültür, Sanat ve Özel İlgi Kampları :

Fotoğraf, sinema, tiyatro, müzik, el sanatları, dans, grafik, WEB tasarımı, maket uçak yapımı, vb.

Sosyal İçerikli Çalışma Kampları

Yaşlılara bakım, engellilere yardım, çocuk kamplarında gözetmenlik, evsizler, mülteciler ya da sokak çocuklarıyla çalışmalar, vb.

Detaylı bilgi için: http://gonulluhizmetlerdernegi.org/kampcilik

 

- UPEGEM & GENÇTUR
İzmir  Yurtdışı Fırsatları Seminerlerine başlıyor!

- Facebook ve Twitter'da yayındayız...

- İstek, görüş ve sorularınızı iletişim bölümündeki formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz...

 

 

 

info@upegem.org

       

Her Hakkı Saklıdır © 2020